Bolący bark po pływaniu?
29 kwietnia 2023Nowość dla Kobiet w połogu – szkolenie „Regeneracja po porodzie – ćwiczenia i profilaktyka”
26 maja 2023Czy kiedykolwiek doznałeś złamania kończyny dolnej? To niestety bolesne i trudne doświadczenie, ale dobre wieści są takie, że istnieje sposób, żeby przyspieszyć rehabilitację – fizjoterapia i ćwiczenia!
🩼Złamanie kończyny wymaga kilku-kilkunastu tygodniowego unieruchomienia, w zależności od miejsca złamania.
Unieruchomione zostaje miejsce złamania oraz dwa sąsiadujące z nim stawy. W wyniku długotrwałego unieruchomienia może dojść do przykurczy w tych stawach. Bólu w trakcie ruchu, zaniku mięśniowego, osłabienia siły mięśniowej, zaburzonego czucia w tym obszarze (przeczulica/ niedoczulica), jak również obrzęków, siniaków.
Jeżeli doszło do złamania otwartego lub wieloodłamowego dodatkowym aspektem będzie blizna.
Ćwiczenia w pierwszej fazie po zdjęciu unieruchomienia będą polegały na ćwiczeniach koncentryczno-ekscentrycznych z taśmą oraz ciężarem własnego ciała.
W drugiej fazie zostanie zwiększone obciążenie za pomocą hantli lub kettla.
W trzeciej wprowadzane są ćwiczenia dynamiczne oraz na niestabilnym podłożu.
Czas rehabilitacji jest bardzo indywidualny. Jest to związane z możliwościami regeneracyjnymi organizmu, pokonaniem strachu przed ponowną aktywacją wygojonej kończyny oraz zaangażowaniem pacjenta.
Aby usprawnić proces leczenia i skrócić okres rehabilitacji po uzyskaniu zrostu kończyny dolnej – trening można zacząć już w trakcie fazy unieruchomienia.
Jak to wygląda?
Na wykonywaniu ćwiczeń izometrycznych złamanej kończyny, w celu pobudzenia krążenia i aktywacji nerwowej unieruchomionych mięśni. Ponieważ złamanie w obszarze kończyny dolnej wiąże się z chodzeniem o kulach, należy wzmacniać te partie mięśni, które będą musiały przejąć funkcję złamanej kończyny. Oraz mięśnie obręczy barkowych i tułowia, aby zapobiec ich przeciążeniom.
Fizjoterapia po zdjęciu unieruchomienia będzie polegać na przywróceniu prawidłowego zakresu ruchomości w stawach. Wzmocnieniu siły mięśniowej, eliminacji obrzęku oraz przeczulicy lub niedoczulicy (o ile występuje), nadaniu elastyczności bliźnie (w przypadku operacji), przywróceniu prawidłowej funkcji chodu.
Ostatni element jest bardzo ważny, ponieważ często zdarza się, że pacjent boi się w pełni obciążać kończynę po zdjęciu gipsu (nawet jeśli ból ustąpi). A to z kolei prowadzi do zmiany we wzorcu chodu i przeciążeń w innych częściach ciała.
Wymienione cele rehabilitacyjne można osiągnąć za pomocą mobilizacji stawowych, masażu tkanek głębokich, pracy powięziowej, pinoterapii, igłoterapii, drenażu limfatycznego, kinesiotapeingu – wszystkie te techniki wykorzystujemy w naszych gabinetach RehaFit.
Post przygotowała nasza fizjoterapeutka Magda Gawryś
Sprawdź więcej naszych artykułów: blog.
Obserwuj nas na Facebooku i Instagramie i YouTube!