Uszkodzenia mięśnia obłego mniejszego
8 sierpnia 2021
Najczęstsze kontuzje biegaczy – część 1
9 września 2021
Uszkodzenia mięśnia obłego mniejszego
8 sierpnia 2021
Najczęstsze kontuzje biegaczy – część 1
9 września 2021

Przyczyny i objawy

Mięsień podłopatkowy jest jednym z czterech mięśni wchodzących w skład stożka rotatorów. Jest on antagonistą dla pozostałych trzech i jako jedyny z całej grupy rotuje ramię do wewnątrz. Aby stwierdzić, ze mamy problem z tym mięśniem należy przyjrzeć się występującym objawom: • Ból w okolicy przodu barku • Ból w okolicy tyłu barku oraz dołu pachowego• Ograniczenie rotacji wewnętrznej w stawie ramiennym • Dolegliwości bólowe przy próbie założenia ręki za plecy ( w okolicę lędźwi)• Nadmierne ustawienie kończyny górnej do środka
Jeśli większość z powyżej wymienionych występuje u Ciebie można przypuszczać, że masz problem właśnie z tym mięśniem. W celu dokładnej diagnozy zaleca się wykonanie badania obrazowego.Do najczęstszych przyczyn uszkodzenia można zaliczyć uraz oraz nierównowagę mięśniową w obrębie barku. Wszelkie gwałtowne ruchy w kierunku góry i na zewnątrz (szczególnie z dodatkowym obciążeniem) takie jak nagłe chwycenie, zawiśnięcie na rękach, szarpnięcie ciężkiego przedmiotu do góry mogą spowodować uszkodzenie ścięgien stożka rotatorów w tym m. podłopatkowego. Ruch gwałtownego przyciągnięcia wraz z rotacją wewnętrzną może wpłynąć bezpośrednio na omawiany mięsień. Nadmierne skupianie się na m. naramiennym podczas treningu siłowego i brak ćwiczeń na stożek rotatorów może prowadzić do dysbalansu mięśniowego a dalej do urazu któregoś z mięśni tej grupy.

Gdzie jest mięsień podłopatkowy?

Mięsień podłopatkowy leży w dole podłopatkowym łopatki na jej żebrowej powierzchni. Swój początek bierze od brzegu przyśrodkowego, następnie kieruje się pierzaście ku górze i bokowi zbiegając się w ścięgno, którego tylna część łączy się z torebką stawową a jego dalsza kraniec przyczepia się do guzka mniejszego kości ramiennej. Unerwiany jest przez nerwy podłopatkowe będącymi nerwami krótkimi splotu ramiennego natomiast unaczynienie pochodzi od tętnicy podłopatkowej, która jest odnogą tętnicy pachowej.

Jak sobie radzić z bólem?

W przypadku kiedy doszło do nieznacznego uszkodzenia ścięgna można zastosować leczenie zachowawcze składające się z dwóch etapów: w pierwszym chcemy niwelować dolegliwości bólowe oraz zmniejszyć stan zapalny w warunkach domowych możemy to zrobić poprzez stosowanie zimnych okładów, skuteczna również będzie fizykoterapia (jonoforeza, laser, krioterapia) terapia manualna oraz automasaże. Etap drugi polega na wzmocnieniu mięśnia np. z wykorzystaniem gum oporowych.

Zacznij od pracy z terapeutą w gabinecie, na poniższych filmach możesz zobaczyć jak wygląda terapia mięśnia podłopatkowego w wykonaniu naszego fizjoterapeuty.

Automasaż – w celu podtrzymania efektów uzyskanych w gabinecie możesz samodzielnie rozluźniać mięsień w domu, aby to zrobić połóż się na plecach umieść rękę za głową następnie skieruj palce drugiej ręki w kierunku tylnej ściany dołu pachowego. Przeszukaj okolicę i znajdź najbardziej bolesny punkt zatrzymaj się na nim i delikatnie rozmasowuj go przez 2 minuty.

Stretching – po rozluźnieniu czas na rozciągnięcie mięśnia. Jeśli posiadasz możesz wykorzystać przy tym ćwiczeniu piłkę fitness może też być to krzesło. Zacznij od klęku podpartego ręce powinny znajdować się pod barkami a kolana pod biodrami kręgosłup w pozycji neutralnej następnie umieść jedną rękę na piłce (kciuk skierowany do góry) i powoli kieruj klatkę piersiową do podłogi. Kiedy poczujesz rozciąganie z tyłu pachy zatrzymaj się i przytrzymaj tą pozycję przez 1 minutę. Powtórz jeszcze 2 razy.

Wzmacnianie – przy tym ćwiczeniu wykorzystujemy gumę theraband. Przymocuj ją do nieruchomego elementu może być to klamka zamkniętych drzwi, następnie ustaw się bokiem, owiń taśmę w ręce i zegnij łokieć do 90o wykonaj rotację wewnętrzną ramienia 3×15 powtórzeń.

Materiał przygotował nasz fizjoterapeuta Maciej Klimpel

×