Fizjoterapia przedstartowa sportowców
10 sierpnia 2022Zastojowe bóle kręgosłupa
25 sierpnia 2022Głównym zadaniem treningu funkcjonalnego jest poprawa sprawności przez przywrócenie prawidłowych wzorców ruchowych i zapobieganie niekorzystnym kompensacjom.
Trening funkcjonalny to taka forma aktywności, która kształtuje specyficzne umiejętności potrzebne dla celu, który dana osoba chce osiągnąć. Trening funkcjonalny opiera się na ruchach funkcjonalnych człowieka, które przekładają się na codzienną aktywność człowieka.
Wyróżniamy 4 filary aktywności ruchowej człowieka:
– lokomocja (chód),
– obniżanie/podnoszenie,
– pchanie/ciągnięcie,
– rotacje.
Podstawowe założenia treningu funkcjonalnego to biomechaniczny wzorzec ruchu, brak bólu, kontrola nad wykonywanym ruchem i stały rozwój.
Ogromnym plusem treningu funkcjonalnego jest możliwość wykonania treningu w praktycznie każdych warunkach, bez posiadania specjalistycznego sprzętu. W treningu wykorzystujemy najczęściej takie sprzęty jak hantle, kettle, gumy. Taśmy oporowe, piłki lekarskie, wyciągi, piłki szwajcarskie, taśmy typu trx oraz ławeczkę z regulowanym kątem nachylenia.
Trening funkcjonalny w specyficzny sposób kształtuje umiejętności człowieka dostosowane do celu, jaki osoba chce osiągnąć. Wykorzystuje trójstopniowy model treningowy, oparty na poprawie siły ogólnej, specjalnej i specyficznej.
Trening funkcjonalny pomaga budować siłę mięśniową bez nadmiernego rozrostu mięśni. Dzieje się to poprzez angażowanie większej ilości grup mięśniowych do wysiłku, co skutkuje mniejszym rozrostem, a większą adaptacją do treningu.
Kolejnym plusem jest poprawa aktywności fizycznej. Ten rodzaj treningu oddziałuje na wszystkie aspekty motoryczne i ma zastosowanie w wielu dyscyplinach sportowych. Wykorzystywany jest do kształtowania mocy, stabilizację globalną, szybkość, wydajność, umiejętność zmian tempa, kierunków ruchu itd.
Trening funkcjonalny zapewnia większą stymulację prioprioceptywną niż klasyczny trening siłowy. Priopriocepcja to czucie głębokie, poczucie ułożenia ciała w przestrzeni. W treningu funkcjonalnym dużą rolę odgrywa trening stabilizacji mięśni posturalnych.
Ćwiczeń wykorzystywanych przy treningu funkcjonalnym jest całe mnóstwo. Najczęściej wykorzystywane są ćwiczenia takie jak przysiad, wykroki, wchodzenie na podwyższenie, pompki, deska, wiosłowanie na trx, krótkie rotacje tułowia. Ćwiczenia te możemy wykonywać w różnych kombinacjach takich jak wykonanie jednonóż, jednorącz czy z dodatkowym obciążeniem.
Trening funkcjonalny jest na tyle wszechstronny, że może go wykonywać praktycznie każdy. Będzie odpowiedni zarówno dla osoby, która dopiero zaczyna swoją przygodę z treningiem, jak i dla osoby zaawansowanej czy sportowca. Trening sprawdzi się również u osób, które większą część dnia spędzają w pozycji siedzącej i z tego powodu borykają się z różnymi dolegliwościami bólowymi. Również kobiety w ciąży mogą wykonywać treningi funkcjonalne, które odpowiednio przygotują je do opieki nad maluszkiem i pomogą w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała w ciąży. W każdym z tych przypadków może pomóc współpraca z trenerem personalnym. Trener zadba o odpowiedni dobór ćwiczeń i zadba o odpowiednią technikę wykonywanych ćwiczeń.
Obserwuj nas na Facebooku i Instagramie!
Materiał przygotowała nasza trenerka Asia.
Więcej artykułów sportowych: