Mobilizacje i manipulacje odcinka piersiowego kręgosłupa

Jak przygotować się do ciąży? Moja historia – Asia
1 października 2018
Połóg- Ile powinien trwać? Na co zwrócić uwagę? Kiedy zacząć ćwiczyć?
14 października 2018
Jak przygotować się do ciąży? Moja historia – Asia
1 października 2018
Połóg- Ile powinien trwać? Na co zwrócić uwagę? Kiedy zacząć ćwiczyć?
14 października 2018

Dzisiaj pozostając w temacie problemów z kręgosłupem, jego ruchomością oraz złą postawą, odsłaniamy kulisy pracy naszych fizjoterapeutów.
Kiedy sami nie radzicie sobie z problemem, do akcji wkraczamy my- fizjoterapeuci. ???

Niedawno pisaliśmy w jakich sytuacjach nie należy zwlekać z wizytą u nas, a dziś pokazujemy jak wiele jest możliwości rozwiązania Waszych problemów. Jak szeroki mamy wachlarz możliwości działania.
Poniżej zobaczycie tylko niektóre z technik wyciągnięte z różnego rodzaju terapii manualnych czy funkcjonalnych. Nie każdy chwyt będzie dobry dla każdego pacjenta, nie za każdym razem chodzi o „nastawienie” kręgosłupa. Czasami trzeba popracować na tkankach miękkich. Zazwyczaj większość z Was wymaga dodatkowo edukacji i zmiany nawyków w zakresie ergonomii pracy kręgosłupa oraz zaleceń do domu. (Mogą to być proponowane ćwiczenia z ostatnich naszych publikacji)? odszukaj na fb lub naszym blogu ćwiczeń zwiększających zakres ruchomości.

Pamiętajcie, że zbyt długo utrzymujące się objawy utrwalają tylko Wasz problem. Dlatego nie warto zwlekać i nie warto upierać się na konkretne zabiegi, bo „koledze pomogło”.? Zaufajcie nam i dajcie nam szansę popracować???‍⚕️ Zbadamy problem i dobierzemy odpowiednią terapię.

Rodzajów terapii obecnie mamy bardzo wiele.  Popularne i często wykorzystywane: terapia tkanek miękkich, terapia powięziowa, terapia punktów spustowych, to formy rehabilitacji, które uwolnią stawy od nadmiernego, patologicznego napięcia tkanek oraz zmniejszą objawy bólowe płynące z takich zaburzeń. Bardzo często w przypadku kręgosłupa konieczna jest diagnostyka fizjoterapeutyczna dotycząca ruchomości samych stawów, możliwości ślizgów powierzchni stawowych względem siebie. Tu w zależności od rodzaju zablokowania ruchu, przyczyny problemu oraz od przeciwwskazań dotyczących pacjenta (np. zaawansowanej osteoporozy, zabiegu chirurgicznego, przebytego złamania) decydujemy się na techniki z metod terapii manualnych czy McKenziego: takich jak mobilizacje lub manipulacje stawów.

Pierwsze stanowią dodatkowy bodziec zewnętrzny, który ułatwia ruch w danym segmencie i dąży do jego odzyskania z użyciem niewielkiej, stopniowanej siły. Druga opcja zakłada ruch w obrębie stawu zgodny z jego biomechaniką, wyizolowany i celujący w konkretny segment. Odbywa się to za pomocą odpowiednich technik ryglujących ruch w konkretnym segmencie, aby przywrócić zakres ruchomości stosując odpowiednią dźwignię w miejscu ograniczenia. Takie manipulacje różnią się właśnie tym od „nastawiania kręgosłupa” przez tzw. Kręgarzy bez medycznej edukacji, że fizjoterapeuta stosuje te techniki na wybranych, potrzebujących segmentach, a nie globalnie „strzela” ze wszystkich stawów po kolei. Zbyt częste manipulacje, nawet takie, które jesteśmy w stanie wywołać sobie sami, mogą doprowadzić do zbudowania nadruchomości- hipermobilności stawu, co będzie oznaczało jego niestabilność i generowało kolejne problemy.

Dlatego z tego typu terapii korzystaj tylko u zaufanych fachowców.

Tymczasem pozdrawiamy serdecznie i zapraszamy w razie potrzeby- Zespół RehaFit

 

Zapraszamy do zapoznania się z kategoriami: rehabilitacja we Wrocławiufizjoterapia.

×