CZY GRANIE W GRY POWODUJE BÓLE RĄK?

ciała
Prawidłowa postawa ciała
6 grudnia 2022
obrzęk
Obrzęki kończyn dolnych
22 grudnia 2022
ciała
Prawidłowa postawa ciała
6 grudnia 2022
obrzęk
Obrzęki kończyn dolnych
22 grudnia 2022
Pokaż wszystkie

CZY GRANIE W GRY POWODUJE BÓLE RĄK?

gry

gry

W Polsce pierwsze gry komputerowe pojawiły się na przełomie lat 80-tych i 90-tych.  Od tego czasu stają się one coraz bardziej popularne i stanowią atrakcyjny sposób spędzania czasu przez dzieci, młodzież oraz dorosłych.

Nadmierne siedzenie może doprowadzić do zmniejszenia przepływów żylnych, nadciśnienia oraz ogólnego pogorszenia się stanu układu krążenia. Po za koniecznością wprowadzenia aktywności fizycznej oraz zmniejszeniem czasu przeznaczonego na granie, konieczne jest również zwrócenie uwagi na znacznie poważniejszy problem: ból rąk i nadgarstków. Pojawiający się głównie za sprawą przeciążenia (nadmiernej eksploatacji) i niewłaściwego ułożenia. 

Przede wszystkim grając należy zadbać o odpowiednią profilaktykę, w celu niedopuszczenia do rozwinięcia przewlekłych dolegliwości.

ERGONOMIA PODCZAS GRY

Przede wszystkim pozycja. 

Ręce na klawiaturze i myszce nie powinny być zbytnio naprężone, a raczej swobodnie na nie opadać. Nadgarstki nie mogą wyginać się do góry. W utrzymaniu odpowiedniej pozycji pomogą:

-podkładki pod nadgarstki dla myszki i klawiatury,

-specjalne ergonomiczne myszki, których podstawowym zadaniem jest utrzymanie nadgarstków w naturalnej, zdrowej pozycji. Ma to zapobiegać napięciom mięśniowym i utrudnianiu przepływu krwi, a z czasem powstawaniu między innym zespołu cieśni nadgarstka. Są to między innymi:

ergonomiczne myszy pionowe – charakteryzujące się pionową konstrukcją, dzięki czemu podczas korzystania z nich dłoń układa się w takiej pozycji, jak podczas podawania komuś ręki

roller bar mouse –niewielka podkładka pod klawiaturę, zawierająca cały panel sterowania w pozycji centralnej. Dzięki niej możliwe jest wyeliminowanie przesuwania dłoni na bok, tam gdzie znajdowałaby się mysz tradycyjna. Ma postać specjalnej rolki wraz z kilkoma przyciskami.

Jeżeli chodzi o pady czy konsole najważniejsza jest to, żeby nadgarstki i łokcie były na czymś oparte. Przykładowo leżąc na plecach, możemy oprzeć ręce na łokciach, a nadgarstki na brzuchu. Ważne jest również dbanie o higienie oraz świadomość konieczności przecieranie padów oraz dłoni w celu uniknięcia problemów skórnych, usunięcia nadmiaru potu.

KIEDY NIE UDA SIĘ ZAPOBIEC UCIĄŻLIWEMU BÓLOWI

1. Nie lekceważ bólu!

2.Zrób przerwę od  komputera na jakiś czas i pozwól odpocząć organizmowi. Po powrocie do granie pamiętaj o wprowadzeniu stałych przerw, w czasie których możesz wykonywać ćwiczenia.

3.Raz na jakiś czas zmienić sposób grania, konsole, na te, które mają czujnik ruchu. Dzięki temu gracze aktywnie się poruszają. 

3.Wprowadzić aktywność fizyczną.

4.Zgłęb problem, udaj się do fizjoterapeuty.

5.Wdroż ćwiczenia rozciągające oraz angażujące osłabione mięśnie, celem odciążenia przeciążonych.

6. Pamiętaj, że bóle dłoni, nadgarstków oraz powiązane z nimi schorzenia, nie są jedynymi powikłaniami nadmiernego grania! Pojawić mogą się również:

-odrętwienia palców i dłoni,

-odciski,

-przewlekłe bóle ścięgien,

-nadmierne pobudzenie, objawiające sie podwyższonym ciśnieniem krwi,

-drżenia rąk,

-zanik mięśni okolicy pasa biodrowego oraz kręgosłupa,

-wady postawy, skrzywienia kręgosłupa,

-nadwaga,

-uszkodzenia centralnego układu nerwowego.

A Ty, lubisz grać w gry?

Sprawdź więcej naszych artykułów: blog.
Obserwuj nas na Facebooku i Instagramie i YouTube!
×