Zapalenie rozcięgna podeszwowego stopy
12 maja 2021Dolegliwości bólowe łydek
15 czerwca 2021Drętwienie rąk w nocy – to bardzo często występujący objaw u wielu pacjentów. Często bagatelizowany i zgłaszany przy okazji innych dolegliwości. Wynika najczęściej z chwilowego niedokrwienia kończyny bądź ucisku nerwów po długotrwałym pozostawaniu w niewygodnej pozycji, ale może też być sygnałem rozwijającej się w organizmie patologii. Drętwienie rąk podczas snu może wskazywać na problemy z układem krążenia czy zaburzenia neurologiczne. Mrowienie i cierpnięcie rąk powinno być skonsultowane z lekarzem.
Dlaczego drętwieją ręce w nocy?
Przyczyny drętwienia rąk można rozróżniać z uwagi na stany:
• ostre – wtedy, gdy mrowienie w rękach pojawia się nagle i często równie szybko ustępuje;
• przewlekłe – kiedy drętwienie występuje stale lub okresowo, ustępując przez dłuższy czas.
Choć objaw ten może pojawiać się również w ciągu dnia, dużo częściej pacjenci zgłaszają występowanie lub nasilanie się uczucia drętwienia rąk w nocy. Znaczenie może mieć tutaj pozostawanie przez dłuższy czas w jednej pozycji, czasem niefizjologicznej lub powodującej obciążenie kończyny ciężarem ciała, co sprzyja zarówno uciskaniu wrażliwych nerwów obwodowych, jak i ograniczeniu przepływu krwi.
Jeśli odrętwienie kończyn w nocy jest krótkotrwałe i zmiana pozycji ma wpływ na szybkie ustępowanie objawów zazwyczaj nie świadczy to o dużej patologii. Natomiast objawy częste i długotrwałe mogą zasugerować poważniejszą chorobę związaną z układem krążenia, nerwowym, czy też chorobami reumatologicznymi. Te wymagają dokładnej diagnostyki i wprowadzenia odpowiedniego dla danego schodzenia leczenia.
Choroby które mogą wywołać drętwienie kończyn górnych to:
• niewydolność układu krążenia i choroby serca, (zawał serca)
• nieprawidłowości w stężeniach elektrolitów (głównie potasu, wapnia i magnezu),
• zaburzenia neurologiczne (rwa barkowa), • zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa,
• uszkodzenie nerwów obwodowych, neuropatie (np. zespół cieśni nadgarstka)
• reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), • stwardnienie rozsiane (SM)
• zaburzenia psychiczne (depresja, dystymia, hipochondria),
Jeśli jednak wykluczono istnienie chorób przewlekłych, a mimo to drętwienie rąk w trakcie snu wydaje się być istotnym problemem, warto jest zastosować fizjoterapię polegającą na odbarczeniu uciskanych struktur nerwowych lub naczyniowych poprzez napięte tkanki i poprawę równowagi mięśniowej w obrębie barku oraz całej kończyny.
a)Test Phalena,
b)Test tętnic kręgowych.
Oraz przykładową terapię z zastosowaniem terapii manualnej tkanek miękkich w obrębie splotu barkowego, mięśni pochyłych szyi, mobilizację stawu barkowo-obojczykowego neuromobilizację nerwów obwodowych oraz ćwiczenia rozciągające do samodzielnego wykonywania w domu przez pacjenta.
Nieodzownym elementem terapii jest wprowadzenie edukacji z zakresie prawidłowej pozycji podczas odpoczynku, snu oraz ergonomicznej pozycji w pracy. Skutki długiej nieprawidłowej statycznej postawy mogą wzmagać i przyczyniać się do nawrotu objawów.
Post przygotowała nasza fizjoterapeutka Malwina Knuth