Połóg- Ile powinien trwać? Na co zwrócić uwagę? Kiedy zacząć ćwiczyć?
14 października 2018Przyrost wagi w ciąży. Prosty kalkulator wagi w ciąży
10 listopada 2018Na naszym blogu ciągniemy temat związany z ograniczeniem ruchomości kręgosłupa piersiowego, zamkniętej, przykurczonej klatki piersiowej, a co za tym idzie ograniczenia ruchu obręczy barkowej i różnorodnych dolegliwości bólowych w obrębie karku, klatki, głowy i kończyn górnych.
Odcinek piersiowy kręgosłupa jest najmniej mobilny. Jego ograniczony zakres ruchomości spowodowany jest w szczególności obecnością żeber, z którymi buduje klatkę piersiową, chroniącą narządy wewnętrzne. Jednak do dodatkowej sztywnościDolegliwości bólowe odcinka piersiowego związane są najczęściej ze zmianami napięciowymi tkanek miękkich w obrębie tego odcinka oraz zmianami degeneracyjnymi stawów kręgosłupa powstałymi w wyniku powielania złych wzorców ruchowych, utrwalenia nieprawidłowej postawy ciała (np. garbienie pleców), bezruchu lub dużych obciążeń związanych np. z charakterem wykonywanej pracy.
Ból kręgosłupa piersiowego dotyczy wielu osób. Do naszego Centrum RehaFit trafia wielu pacjentów z rozpoznaniem: zwyrodnienie kręgosłupa piersiowego, któremu towarzyszy ból kręgosłupa w odcinku piersiowym. Zaleceniem lekarza są ćwiczenia na kręgosłup piersiowy i szyjny, które powinien dobrać fizjoterapeuta.
Ból kręgosłupa piersiowego ćwiczenia.
Ćwiczenia na ból kręgosłupa piersiowego powinny obejmować mobilizacje tego odcinka, czyli ruchy zwiększające zakres ruchomości kręgosłupa oraz całej klatki piersiowej. Bardzo ważne jest jednoczesne zadbanie o ćwiczenia rozciągające klatkę piersiową, ponieważ często zmniejszona ruchomość kręgosłupa spowodowana jest właśnie przykurczami klatki piersiowej (klatka zamknięta, barki w protrakcji- ustawione do przodu). Następnie dbamy o wzmocnienie osłabionych partii tułowia.
Nasi fizjoterapeuci pokazują dziś przykłady ćwiczeń mobilizujących odcinek piersiowy kręgosłupa i ćwiczenia “otwierające” klatkę piersiową, jakie stosujemy u naszych pacjentów.
Są to ćwiczenia, które możesz wykonywać samodzielnie, bez naszej pomocy. Oto one:
Mobilizacja kręgosłupa piersiowego w klęku.
Klęknij przed krzesłem. Spleć dłonie za karkiem, przenieś łokcie w przód, oprzyj na siedzisku krzesła przed sobą. Weź głęboki wdech nosem, rozszerzając żebra, z wydechem przez usta spróbuj pogłębić wyprost kręgosłupa- wypchnij klatkę do przodu.
Mobilizacja kręgosłupa piersiowego w siadzie na krześle z oparciem.
Usiądź na krześle opierając plecy. Spleć dłonie na karku i przenieś łokcie wąsko w przód ( w ten sposób zablokujesz odcinek szyjny kręgosłupa i ruch wymusisz w całości na odcinku piersiowym). Weź głęboki wdech nosem i z wydechem przez usta przechyl tułów przez oparcie krzesła, dociskając odcinek piersiowy do brzegu oparcia.
Mobilizacja kręgosłupa piersiowego w oparciu o roller / wałek.
W leżeniu na plecach z ugiętymi kolanami, oprzyj odcinek piersiowy kręgosłupa ( w miejscu dyskomfortu, zablokowania ruchu, możemy też wykonać to ćwiczenie po prostu na różnych wysokościach) o wałek/roller ułożony poprzecznie do tułowia- w domu może być to wałek do ciasta zawinięty w ręcznik. Spleć dłonie na karku, przenieś łokcie w przód (blokujemy szyjny odcinek kręgosłupa). Weź głęboki wdech nosem a z wydechem przez usta odchyl tułów maksymalnie w tył, dociskając kręgosłup do wałka.
Rozciąganie klatki piersiowej do otwarcia w oparciu o wałek / roller.
W leżeniu na plecach z nogami ugiętymi oprzyj tulów na wałku ustawionym wzdłuż kręgosłupa. Spleć dłonie na karku, przenieś łokcie w przód, a następnie wraz z głębokim wdechem rozłóż łokcie szeroko na boki rozciągając klatkę. Wydech- łokcie wracają w przód. Po kilku powtórzeniach łokcie zostają szeroko, spokojnie oddychaj i wytrzymaj w pozycji jeszcze 30 sekund.
Rozciąganie klatki piersiowej z wykorzystaniem dużej piłki.
Usiądź na dużej piłce i ostrożnie obniżaj się do leżenia, tak aby stopy stabilnie podpierały ciało a plecy niemal w całości oparte były na piłce. Przenieś ramiona za głowę i stopniowo wraz ze spokojnymi wydechami staraj się przenosić ramiona za siebie ( w górę- skos), dążąc do oparcia ich na podłodze jak do mostka. Utrzymuj pozycję, starając się ją pogłębić z kolejnymi wydechami.
Rozciąganie klatki piersiowej, mobilizacja przestrzeni międzyżebrowych i powiększenie zakresu ruchomości barków.
W leżeniu na plecach z ramionami rozłożonymi szeroko po obu stronach ugnij i złącz kolana. Przenieś kolana na jedną stronę. Weź głęboki wdech a z wydechem przenieś ramię po przeciwnej stronie nad głowę i zostaw w tym ułożeniu, nawet jeśli nie udało Ci się ułożyć całego barku. Rozpocznij oddychanie: wdech nosem – rozszerzasz klatkę, żebra po stronie rozciąganej, wydech rozluźniasz ramię i próbujesz sięgnąć dalej za siebie. Powtórz kilka razy, następnie zmień stronę. Jeśli masz duże jednostronne ograniczenie to po gorszej stronie wykonuj 2x więcej powtórzeń.
Mobilizacja odcinka piersiowego kręgosłupa w przeproście.
Ułóż się na brzuchu, podeprzyj na dłoniach wysuniętych nieco przed siebie (im dalej w górę dłonie tym wyższy segment kręgosłupa mobilizujesz). Wznieś tułów w górę dźwigając się na rekach- wdech. Zatrzymaj ruch, pozostaw plecy rozluźnione i wykonaj głęboki wydech przez usta pogłębiając wyprost w odcinku piersiowym.(ruch klatą w dół, zagłębiający mocniej kręgosłup).
?Ćwicz codziennie. Wykonuj przynajmniej 10 ruchów. Jeśli możesz wykorzystuj tego typu ćwiczenia nawet w pracy (opcja z oparciem krzesła). Jeśli uda Ci się solidnie i konsekwentnie przez jakiś czas stosować te ruchy, będziesz zaskoczony jak dużą ruchomość możesz wypracować samodzielnie. Powodzenia ?
Zapraszamy do zapoznania się z kategoriami: rehabilitacja we Wrocławiu, fizjoterapia.