Ćwiczenia w pierwszych trzech tygodniach po operacji kolana
6 października 2024Zwalcz obrzęk i wróć szybciej do sprawności
16 października 2024Tym razem chcielibyśmy przedstawić Wam skuteczne metody wspomagające fizjoterapię i powrót do zdrowia po artroskopii kolana 🦵. Dotyczy to wszystkich operacji w obrębie stawu kolanowego, zarówno po rekonstrukcji ACL, jak i szyciu łąkotki czy meniscektomii.
Game Ready 🧊
Jednym z pierwszych zaleceń, które usłyszycie zarówno od ortopedy, jak i fizjoterapeuty, jest chłodzenie kolana. Jest to tak samo ważne latem jak i zimą. Pozwala opanować stan zapalny i nadmierny obrzęk, które to z pewnością wytworzą się po operacji. Stosowanie „coldpacków” jest niestety niewygodne, dlatego z pomocą nadchodzi Game Ready. Sprzęt ten możecie wypożyczyć praktycznie w każdym dużym mieście 🏙️.
Elektrostymulacja ⚡
Wspomaganie za pomocą elektrostymulacji jest bardzo pomocne w utrzymaniu aktywności mięśni obsługujących staw kolanowy, na których funkcje w sposób nieoptymalny wpływa stan zapalny i obrzęk oraz przede wszystkim odciążanie operowanego obszaru. Najistotniejsze jest to w pierwszych 4 tygodniach, kiedy to stosowanie dodatkowego obciążenia na operowany staw jest raczej zakazane 🚫. Pamiętajcie, że elektrostymulację możecie stosować na mięsień czworogłowy, jak i na inne ważne mięśnie nóg 🦵.
Szyna CPM 🛠️
Jest to urządzenie szczególnie przydatne u pacjentów, u których do urazu doszło jakiś czas przed operacją i już przed zabiegiem zauważono deficyty mięśniowe. To wspomaganie przydatne jest także dla pacjentów z niewielką, systematyczną aktywnością fizyczną. Urządzenie to zarówno w sposób bierny, jak i wspomagany, pomaga zginać staw kolanowy w dozwolonym zakresie. Przydatne jest tylko w pierwszym okresie pooperacyjnym i nie może w pełni zastępować innych ćwiczeń ukierunkowanych na utrzymanie siły mięśniowej 💪.
Na naszym Instagramie możecie zobaczyć, jak wspomóc fizjoterapię po zabiegu.
Sprawdź więcej naszych artykułów: blog.
Obserwuj nas na Facebooku i Instagramie i YouTube!