indywidualne
Indywidualne treningi personalne
7 września 2024
terapia
Terapia FDM
9 września 2024
indywidualne
Indywidualne treningi personalne
7 września 2024
terapia
Terapia FDM
9 września 2024

🦵 W najbliższym czasie poświęcimy trochę czasu na przygotowanie materiałów pomocnych w przypadku fizjoterapii po operacji stawu kolanowego. Będziemy po kolei przedstawiać etapy rehabilitacji poczynając od pierwszej doby po zabiegu będąc jeszcze w szpitalu po ukierunkowany trening medyczny pozwalający na powrót do uprawiania sportu w tym także konkretne dyscypliny.

👨‍⚕️ Marcin Kosowski, nasz fizjoterapeuta i właściciel centrum RehaFit, a także triathlonista, doznał uszkodzenia łąkotki przyśrodkowej podczas zawodów. Postaramy się wykorzystać to, przy okazji pokazując na „żywym organizmie”, jak proces rehabilitacji przebiega.

✅ Na pierwszy ogień leci materiał poświęcony pierwszym dobom po zabiegu. Ćwiczenia można wykonywać już następnego dnia po operacji, będąc jeszcze w szpitalu, po wyciągnięciu drenu.

❗️ Pamiętajcie aby przede wszystkim kierować się własnymi odczuciami i nie wywoływać dużego bólu czy też dyskomfortu w obrębie operowanego rejonu w początkowym okresie. Nie możecie pozwolić do nadmiernego zmęczenia czy też wzrostu dolegliwości. Lepiej ćwiczyć częściej i krótko niż dużo na raz! Zachowajcie ostrożność!

💪 Jeżeli któregoś ćwiczenia nie możecie wykonać może to wynikać z konkretnego rodzaju zabiegu, który został u Was wykonany. Nie starajcie się wszystkiego wykonywać za wszelką cenę. Każde kolano jest nieco inne i Wasz poziom sprawności zarówno przed operacją jak i po także jest różny. W razie wątpliwości skonsultujcie dozwolony zakres fizjoterapii z Waszym lekarzem operującym bądź fizjoterapeutami jeszcze w placówce, w której się operowaliście. Indywidualizacja to klucz do skutecznej rehabilitacji!

🎬 Na rolce przedstawiamy podstawowe ćwiczenia. Ilość powtórzeń czy też czas wytrzymania w skurczu izometrycznym jest do doboru indywidualnego w zależności od Waszych możliwości pooperacyjnych. W przypadku ćwiczeń izometrycznych możecie zacząć od 10 sekund pracy z 5 sekundami przerwy.

📝 W najbliższych materiałach przedstawimy kolejne etapy rehabilitacji oraz cenne wskazówki odnośnie rehabilitacji.

Post został przygotowany przez mgr Marcina Kosowskiego.

Film instruktażowy znajdziesz na naszym Instagramie!

Sprawdź więcej naszych artykułów: blog.

Obserwuj nas na Facebooku i Instagramie i YouTube!

×