fizjoterapeuty
Kiedy pójść do fizjoterapeuty?
5 października 2023
REGENERACJA PO PORODZIE
10 listopada 2023
fizjoterapeuty
Kiedy pójść do fizjoterapeuty?
5 października 2023
REGENERACJA PO PORODZIE
10 listopada 2023

Pełną parą zaczął się sezon jesienny, a wraz z nim czas infekcji, przeziębień i kaszlu. Nie daj się grypie – pomożemy Ci zachować pełnię zdrowia przez cały ten czas.

Okres ten może znacząco wpłynąć również na napięcia w twoim ciele, ból karku i kręgosłupa. 

Związane jest to z takimi strukturami jak mięśnie międzyżebrowe, najszersze grzbietu, czworoboczne grzbietu, mostkowo-obojczykowo-sutkowe, piersiowe większe, pochyłe, przepona, mięśnie prostowników grzbietu, czworoboczne lędźwi oraz cały system tłoczni brzusznej. Całkiem spora wyliczanka, tylko jak ma się ona w praktyce? 

Przetrwały kaszel wymaga częstego i intensywnego skurczu wymienionych tkanek. W zależności od naszego wzorca napięciowego, podczas infekcji, będziemy nadmiernie eksploatować określone grupy mięśniowe.

 W wyniku przetrwałego wzorca protrakcji głowy, barków i zamknięcia klatki piersiowej, zwykłe przeziębienie i kaszel mogą stać się czynnikiem determinującym przeciążenie struktur zaangażowanych w owy wzorzec, czego wynikiem jest ból napięciowy między łopatkami, karku a nawet głowy.

Podobną sytuację możemy zaobserwować w przypadku hiperlordozy lędźwiowej i przodopochylenia miednicy intensywny kaszel poprzez zaangażowanie m.in. przepony, która swoimi odnogami „oplata” trzony kręgosłupa lędźwiowego i łączy się z głębokimi zginaczami bioder, może wywierać przeciążenie i napięcie odcinka lędźwiowego, co w konsekwencji kończy się bólem.
Co możesz zrobić, żeby nie dać się grypie?

Oto ćwiczenia, które mogą ci z tym pomóc.
  1. Mobilizacja taśmy bocznej, zwróć szczególną uwagę na rotacje klatki piersiowej, następnie połącz to z oddechem w żebra. 3 minuty i zmiana strony
  2. Mobilizacji żeber ciąg dalszy, z uwzględnieniem mięśni skośnych brzucha. Zwróć uwagę aby łokieć ręki strony rozciąganej skierowany był do sufitu. Tutaj najważniejszy jest oddech w żebra i zrelaksowanie się w tej pozycji (lub staranie się zrelaksować). 3 minuty i zmiana strony.
  3. Rozciąganie klatki piersiowej przy ścianie/filarze. Staraj się nie robić dużego wykroku, lecz zrotować klatkę. Wytrzymaj minutę i zmień stronę. Powtórz 3 razy na każdą stronę. Jeśli czujesz mrowienie w palcach możesz zmniejszyć czas do 30 sekund.
  4. Mobilizacja mięśni szyi poprzez oddech. To ćwiczenie ma na celu dać luz dla twojego karku oraz szyi. Połóż dłonie na mostku pomiędzy obojczykami i pociągnij skórę delikatnie dół. Następnie wykonaj ruch, jakbyś chciał/-a spojrzeć na sufit. W chwili gdy poczujesz rozciąganie zacznij kierować oddech do swoich dłoni, tak żeby unieść klatkę piersiową, wykonaj 6 długich wdechów. Następnie skręć delikatnie głowę, jakbyś chciał spojrzeć w prawo i za siebie. Wykonaj 6 długich wdechów do swoich dłoni, następnie powtórz to na lewą stronę

Wszystkie filmy z instruktażem wymienionych wyżej ćwiczeń znajdziesz na naszym Instagramie i Facebooku.
Skorzystaj z nich i nie daj się pokonać grypie.

Należy pamiętać, że jeśli na co dzień zmagasz się z bólem, a każde przeziębienie kończy się właśnie takimi przeciążeniami i napięciami, warto udać się do fizjoterapeuty, po zindywidualizowaną terapię.

Sprawdź więcej naszych artykułów: blog.
Obserwuj nas na Facebooku Instagramie i YouTube!

×