Wywiad
Wywiad podczas wizyty fizjoterapeutycznej
17 kwietnia 2023
bark
Bolący bark po pływaniu? 
29 kwietnia 2023
Wywiad
Wywiad podczas wizyty fizjoterapeutycznej
17 kwietnia 2023
bark
Bolący bark po pływaniu? 
29 kwietnia 2023
Pokaż wszystkie

Nerwoból piersiowy

ból

ból

Ból w klatce piersiowej, co może oznaczać? Czy każdy ból klatki piersiowej to problem natury sercowej? Dlaczego możemy odczuwać ból, pieczenie i mrowienie z przodu klatki piersiowej?

Przyjrzyjmy się budowie tej okolicy ciała. Klatka piersiowa zbudowana jest z 12-stu par żeber. Poprzez stawy żebrowo-poprzeczne i stawy głowy żeber łączą się z kręgosłupem piersiowym.

Z tego odcinka kręgosłupa przez otwory międzykręgowe opuszczają kanał kręgowy nerwy międzyżebrowe. Unerwiają m.in. mięśnie o tej samej nazwie biegnące między żebrami. Podrażnienie tych nerwów może powodować nerwoból, nazywany także neuralgią międzyżebrową.

Czym jest nerwoból?

To bardzo silny ból, zazwyczaj o charakterze napadowym, spowodowany podrażnieniem lub uszkodzeniem konkretnego nerwu. Pojawia się niespodziewanie a pomiędzy napadami zazwyczaj nie ma żadnych dolegliwości. Neuralgia międzyżebrowa najczęściej objawia się bólem promieniującym na klatkę piersiową podczas głębokiego wdechu.

LECZENIE:
W zależności od przyczyny, która powoduje nerwoból piersiowy, leczenie będzie się różniło. Jeżeli przyczyną jest duży stres, warto skorzystać z pomocy psychologa, przy niedoborach Wit. z grupy B odpowiednia suplementacja.

Ważną rolę w leczeniu nerwobólu piersiowego odgrywa fizjoterapia, gdyż wiele przyczyn tej dolegliwości łatwo poddaje się tej formie leczenia. Jeśli przyczyną bólu jest podrażnienie nerwu międzyżebrowego warto udać się do fizjoterapeuty. Podczas badania ustali co jest dokładnie przyczyną podrażniania i wdroży odpowiednią terapię, która może składać się z:
– mobilizacji stawów żebrowo-poprzecznych
– rozluźnianiu mięśni międzyżebrowych oraz przepony
– mobilizacji przestrzeni międzyżebrowych
– praca z autonomicznym układem nerwowym w celu wyciszenia i redukcji stresu
– mobilizacja i praca z odcinkiem piersiowym kręgosłupa

Jak możemy sobie pomóc sami? Zadbać o prawidłową postawę i wdrożyć więcej ruchu w życiu codziennym. Wdrożyć ćwiczenia oddechowe, które otwierają i rozciągają przestrzenie i mięśnie międzyżebrowe (zaprezentowane w poniższym filmie) oraz ćwiczenia mobilizacyjne dla kręgosłupa piersiowego.

Sprawdź więcej naszych artykułów: blog.
Obserwuj nas na Facebooku Instagramie i YouTube!

×