Nowość – lifting bez skalpela. Poznaj KOBIDO!
21 marca 2023Zapomnij o problemie bólów głowy
7 kwietnia 2023Jak poradzić sobie z bolesnością stóp przy częstym noszeniu wysokich obcasów?
Ludzka stopa jest naturalnie przystosowana do chodzenia boso. Położona naturalnie – czyli na płasko – jest główną podporą całego ciała, którego ciężar rozkłada się na jej powierzchni.
Zakładając buty na obcasach zmieniamy kierunki działających napięć oraz ułożenie stopy. Pięta wędruje do góry, a siły ciążenia przesuwają się naprzód stopy. Cały ciężar spoczywa na palcach u stóp!
Kolana są nienaturalnie zgięte, a biodra za bardzo wysunięte do przodu. Taka postawa powoduje, że lędźwiowy odcinek kręgosłupa jest nadmiernie wygięty i przeciążony.
Dlatego właśnie (nie licząc przypadków obcasów stosowanych w celach leczniczych, np. w celu wymuszenia wyprostowanej sylwetki) najzdrowszy dla naszych stóp i kręgosłupa będzie obcas niski bądź wyższy rzadko noszony.
SKUTKI DLA ORGANIZMU:
-bolesność stóp,
-zwiększenie lordozy lędźwiowej,
-skrócenie ścięgna Achillesa, a po pewnym czasie jego stały przykurcz,
-ból karku, zgarbiona, zaokrąglona postawa ciała, drętwienia rąk (spowodowane usztywnioną postawą ciała),
– chodzenie na platformach lub koturnach powoduje dodatkowo brak czucia podłoża, chód jak na szczudłach. Co przyczynia się do napięcia całego ciała, co w konsekwencji prowadzi do niestabilności oraz urazów kolan,
-halluksy (nacisk całego ciężaru ciała na przedni odcinek stopy powoduje, że duży palec wykrzywia się w stronę pozostałych palców. Powodując występowanie nieestetycznych i często bolesnych halluksów. Nie są one tylko chorobą dziedziczną. Powstają również na skutek noszenia wysokich obcasów oraz obuwia o wąskich czubkach.)
- Ogranicz spędzany w nich czas. Zdejmuj je kiedy: jedziesz samochodem, siedzisz za biurkiem, długo stoisz, robisz zakupy, idziesz na spacer.
- Zadbaj o bieżącą, odpowiednią regenerację swoich stóp. Pod biurkiem trzymaj wałek z kolcami, piłkę lub inne urządzenie do masażu stóp. Korzystaj z nich podczas pracy siedzącej.
- Noś przy sobie bądź w samochodzie płaskie obuwie, które w razie potrzeby lub nadmiernej bolesności stóp będziesz mogła założyć. Dzięki temu nie doprowadzisz do powstania i utrwalenia nadmiernego napięcie w stopach.
- Jeśli Twoje stopy mają tendencję do deformacji (np. haluksów) lub masz stwierdzoną wadę stóp, np haluksy, płaskostopie, koślawość, szpotawość w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni pomoże robiona na zamówienie wkładka. Możesz wykonać ją w specjalistycznym punkcie. Po badaniu podoskopem (komputer analizuje obraz dociśniętej do podłoża stopy, a na podstawie wyników dopasowuje się indywidualnie zrobione wkładki).
- Staraj się chodzić boso. Szczególnie po piasku, trawie, łące, jeżeli masz taką możliwość. Będzie to naturalny masaż a za razem odpoczynek dla Twoich stóp.
- Raz na jakiś czas, np. raz na miesiąc umów się na terapię oraz zniwelowanie powstałych napięć do fizjoterapeuty lub postaraj się wygospodarować czas na autoterapię w domu.
Sprawdź więcej naszych artykułów: blog.
Obserwuj nas na Facebooku i Instagramie i YouTube!