Wpływ biodra na pracę stawu kolanowego

Czy doświadczyłeś kiedykolwiek bólu stawów kolanowych? Podczas wizyty u lekarza okazało się, że wszystkie struktury samego stawu kolanowego są nienaruszone? Gdzie szukać problemu? Przyjrzyjmy się jak ustawienie miednicy i stawu biodrowego wpływa na obciążenie stawu kolanowego.


Mechaniczna oś podłużna kończyny dolnej przebiega przez środek stawu biodrowego, kolana i stawu skokowego górnego. Oś trzonu kości udowej pochyla się od tej osi w bok o 6°. W podudziu oś podłużna oraz oś trzonu kości piszczelowej pokrywają się. Oś trzonu kości udowej tworzy z osią trzonu kości piszczelowej kąt 174° (kąt udowo-piszczelowy). Prawidłowa oś podłużnej kończyny dolnej występuje kiedy

  • chrząstka stawowa jest równomiernie obciążana, wówczas napięcie więzadeł jest prawidłowe.
  • mięśnie odpowiedzialne za stabilizację są w równowadze.


Zbyt duże przodopochylenie miednicy? Staw biodrowy automatycznie ustawia się w rotacji wewnętrznej. Kąt udowo-piszczelowy zmniejsza się, staw kolanowy układa się przyśrodkowo do osi podłużnej kończyny dolnej. Kolejną kompensacją jest rotacja zewnętrzna kości piszczelowej. To wszystko naraża staw kolanowy na siły ścinające. Boczna część stawu jest przeciążona, a więzadło poboczne piszczelowe, przyśrodkowa część torebki stawowej oraz grupa mięśni gęsiej stopy i pośladkowe – rozciągnięte. Długotrwała sytuacja prowadzi do ograniczenia rotacji zewnętrznej w stawie biodrowym. Rzut środka ciężkości pada na boczną krawędź stopy, która jest przeciążona. Mamy tutaj do czynienia z kolanem koślawym.


Zbyt duże tyłopochylenie miednicy staw biodrowy ustawia się w zwiększonej rotacji zewnętrznej, kąt udowo-piszczelowy zwiększa się. Mięśnie rotujące na zewnątrz staw biodrowy są w hipertonii. Przyśrodkowa część stawu kolanowego jest skompresowana. W bocznej części stawu kłykcie nie są zamknięte, a więzadło poboczne strzałkowe oraz boczna część torebki są napięte. Pasmo biodrowo-piszczelowe i mięsień dwugłowy uda są naciągnięte. Mamy tutaj do czynienia z kolanem szpotawym.

PRZYCZYNY:


KONSEKWENCJE:


CO ROBIĆ?

  • Więcej się ruszaj, wstań od biurka co godzinę, przejdź się
  • Popraw mobilność swoich bioder, poświęć codziennie 15 minut na mobilizacje, to niedużo a zobaczysz ogromną różnicę
  • Zwróć uwagę na technikę wykonywanych ćwiczeń. Nie wiesz jak wykonać dane ćwiczenie? Skorzystaj z usług fizjoterapeuty lub trenera personalnego.
  • Zwróć uwagę na to, jak siedzisz, stoisz i chodzisz, ustawiaj biodro, kolano i stopę w jednej linii.
  • Pomimo wprowadzenia zmiany nawyków dalej odczuwasz dolegliwości bólowe? Udaj się do fizjoterapeuty, który zrobi dokładną diagnostykę i wdroży odpowiednią terapię.

Na naszym kanale YouTube znajdziesz wideo, w którym nasza fizjoterapeutka Justyna Górecka prezentuje zestaw ćwiczeń, które pomogą Ci w walce z bólem kolan!

×
kręgosłupa
Zastojowe bóle kręgosłupa
25 sierpnia 2022
miednicy
Relaks dna miednicy
19 października 2022
kręgosłupa
Zastojowe bóle kręgosłupa
25 sierpnia 2022
miednicy
Relaks dna miednicy
19 października 2022