Po co nam czucie głębokie?

Wygraj z bólem łydek!
1 lipca 2022
potylicy
Bóle głowy w okolicy potylicy
21 lipca 2022
Wygraj z bólem łydek!
1 lipca 2022
potylicy
Bóle głowy w okolicy potylicy
21 lipca 2022

Czucie głębokie, co to takiego?

Czucie głębokie, czyli tzw. propriocepcja lub kinestezja to jakby dodatkowy zmysł naszego ciała.

Obok:

  • wzroku,
  • słuchu,
  • węchu,
  • smaku,
  • dotyku,

pełni funkcję informowania, gdzie nasze ciało znajduje się w przestrzeni.

To dzięki niemu potrafimy nawet z zamkniętymi oczami wykonywać skoordynowany ruch naszymi kończynami. Dzięki propriocepcji w zamierzony sposób potrafimy wykonywać ruch w określonym kierunku oraz z określoną siłą np. podczas chodzenia, skakania, wchodzenia po drabinie lub trafiania łyżką do ust.

Zmysł czucia kojarzy się nam głównie z dotykiem i receptorami znajdującymi się w tkance podskórnej odbierającymi ból, zimno, ciepło, czy faktury z różnych powierzchni.

W naszych włóknach mięśniowych, ścięgnach, torebkach stawowych oraz więzadłach znajdują się receptory czucia głębokiego. To w nich odbieramy sygnały o położeniu względem siebie części naszego ciała. W nich także przekazywane są i przetwarzane w mózgu. Głównie informują o napięciu mięśniowym oraz ciśnieniu wewnątrz stawowym.

Po co nam czucie głębokie?

  • Dzięki niemu możemy wykonywać skomplikowane, idealnie skoordynowane wzorce ruchowe.

Koordynacja i jakość ruchu szczególnie ważna jest w treningu sportowców, gdzie technika ruchu gra bardzo ważną rolę. Treningi oparte na czuciu głębokim znacznie poprawiają wyniki sportowców, wpływają na ergonomię wysiłku i lepsze wykorzystanie struktur mięśniowych.

  • Ćwiczenia propriocepcji są ważnym elementem rehabilitacji po urazach.

Gdyż stan uszkodzenia mięśni, ścięgien lub więzadeł narusza wyuczony wzorzec i kontuzjowana kończyna wówczas traci pewność. Na przykład – nasz mózg automatycznie wysyła sygnał o utracie informacji ze stawu, który został skręcony. Uczucie niepewności i braku siły kończyny powinno być jak najszybciej odbudowane poprzez ćwiczenia kinestezji.

Często podczas rehabilitacji wykorzystuje się przyrządy, żeby zapewnić maksymalne bodźcowanie proprioceptorów naszego ciała. Ćwiczenia oparte na utrzymaniu równowagi na niestabilnym podłożu, wibracyjnych platformach, piłkach, półpiłkach (bosu) stymulują maksymalne wykorzystanie wrzecion mięśniowych.
Przykładowe ćwiczenia pokazuje na filmach nasza koleżanka fizjoterapeutka- Malwina Knuth.
×