Wygraj z bólem łydek!
1 lipca 2022Bóle głowy w okolicy potylicy
21 lipca 2022Czucie głębokie, co to takiego?
Czucie głębokie, czyli tzw. propriocepcja lub kinestezja to jakby dodatkowy zmysł naszego ciała.
Obok:
- wzroku,
- słuchu,
- węchu,
- smaku,
- dotyku,
pełni funkcję informowania, gdzie nasze ciało znajduje się w przestrzeni.
To dzięki niemu potrafimy nawet z zamkniętymi oczami wykonywać skoordynowany ruch naszymi kończynami. Dzięki propriocepcji w zamierzony sposób potrafimy wykonywać ruch w określonym kierunku oraz z określoną siłą np. podczas chodzenia, skakania, wchodzenia po drabinie lub trafiania łyżką do ust.
Zmysł czucia kojarzy się nam głównie z dotykiem i receptorami znajdującymi się w tkance podskórnej odbierającymi ból, zimno, ciepło, czy faktury z różnych powierzchni.
W naszych włóknach mięśniowych, ścięgnach, torebkach stawowych oraz więzadłach znajdują się receptory czucia głębokiego. To w nich odbieramy sygnały o położeniu względem siebie części naszego ciała. W nich także przekazywane są i przetwarzane w mózgu. Głównie informują o napięciu mięśniowym oraz ciśnieniu wewnątrz stawowym.
Po co nam czucie głębokie?
- Dzięki niemu możemy wykonywać skomplikowane, idealnie skoordynowane wzorce ruchowe.
Koordynacja i jakość ruchu szczególnie ważna jest w treningu sportowców, gdzie technika ruchu gra bardzo ważną rolę. Treningi oparte na czuciu głębokim znacznie poprawiają wyniki sportowców, wpływają na ergonomię wysiłku i lepsze wykorzystanie struktur mięśniowych.
- Ćwiczenia propriocepcji są ważnym elementem rehabilitacji po urazach.
Gdyż stan uszkodzenia mięśni, ścięgien lub więzadeł narusza wyuczony wzorzec i kontuzjowana kończyna wówczas traci pewność. Na przykład – nasz mózg automatycznie wysyła sygnał o utracie informacji ze stawu, który został skręcony. Uczucie niepewności i braku siły kończyny powinno być jak najszybciej odbudowane poprzez ćwiczenia kinestezji.