Fizjoterapia po rekonstrukcji ACL etap II

Walentynkowy voucher
7 lutego 2022
Masaż na Dzień Kobiet
21 lutego 2022
Walentynkowy voucher
7 lutego 2022
Masaż na Dzień Kobiet
21 lutego 2022

Fizjoterapia po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego ACL,
etap II (3-6tyg po operacji)


Kontynuujemy nasz cykl opisujący rehabilitację po uszkodzeniu więzadła krzyżowego przedniego w stawie kolanowym, jak wyglądał poprzedni etap usprawniania możesz zapoznać się w naszym poprzednim poście.


Do tej pory pracowaliśmy nad redukcją obrzęku, wzmocnieniem mięśni uda, wyprostem, osiągnięciem zgięcia w stawie do 45o oraz nieznacznym obciążaniem kończyny. Ta praca dalej jest kontynuowana, na tym etapie będziemy chcieli uzyskać 90o zgięcia w stawie, zwiększyć obciążenie osiowe kończyny jeśli lekarz nie widzi przeciwskazań, nauczyć Cię prawidłowego chodu oraz jeśli blizny się wygoiły odpowiedniej ich mobilizacji.


Podczas pracy w gabinecie fizjoterapeuta będzie zajmował się rozluźnianiem napiętych mięśni, mobilizowaniem stawu kolanowego, opracowaniem blizn. Wszystkie powyższe mają na celu zwiększenie zakresu ruchu w stawie kolanowym. To ostatnie ma bardzo duże znaczenie ponieważ tkanka skórna goi się chaotycznie. Oznacza to nic innego jak fakt, że na miejsce starej, gładkiej tkanki pojawia się kłębowisko komórek kolagenowych, które często wplatają się pomiędzy inne komórki np. mięśniowe, powięziowe czy ścięgniste czego konsekwencją mogą być dolegliwości bólowe, ograniczona ruchomość, przykurcze mięśniowe spowodowane zrostem na różnym poziomie tkanek.


O bliznach i ich konsekwencjach możesz dowiedzieć się więcej w naszym poście.
Po wykonaniu powyższych kroków fizjoterapeuta pokaże Ci nowe ćwiczenia których celem jest dalsze zwiększanie siły mięśniowej oraz poprawa priopriocepcji kończyny dolnej. Wykonasz je pod jego asekuracją i następnie, po odpowiednim instruktarzu, będziesz wykonywał samodzielnie w domu.

Ćwiczenia etapu II:

Na poniższym filmie możesz zapoznać się z przykładowymi ćwiczeniami.

  1. Przysiad z asekuracją: Nad kolana załóż taśmę miniband, jej zadaniem jest stymulacja ruchu kolan na zewnątrz. Stań w lekkim rozkroku nieco szerzej niż szerokość bioder. W tym ćwiczeniu jako asekurację wykorzystamy ławeczkę w domu może być to np. łóżko. Zejdź do przysiadu do kąta około 900. Wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz 12 razy.
  2. Przysiad: Jeśli będziesz się czuł pewnie możesz wykonać wersję przysiadu bez asekuracji. Nad kolana załóż taśmę miniband, jej zadaniem jest stymulacja ruchu kolan na zewnątrz. Stań w lekkim rozkroku nieco szerzej niż szerokość bioder. Zejdź do przysiadu do kąta około 900. Wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz 12 razy.
  3. Ball hamstring curls: Oprzyj pięty na piłce typu fitness. Unieś biodra do góry, napnij pośladki. Przetocz piłkę w kierunku pośladków tak aby uzyskać zgięcie w stawie 90o.Wyprostuj podudzia, opuść biodra. Powtórz ćwiczenie 12 razy.
  4. One leg BOSU bridge: Oprzyj piętę nogi operowanej na BOSU tak aby była zgięta do 90o w stawie kolanowym. Drugą nogę zegnij do 90o w stawie biodrowym i kolanowym. Wypchnij biodra do góry, „dopnij” pośladek. Opuść biodra i powtórz ćwiczenie 12 razy. W domu możesz wykorzystać coś z miękkim podłożem np. fotel, łóżko.
  5. Przysiad na BOSU: W tym ćwiczeniu pracujemy nad stabilizacją oraz priopriocepcją. Potrzebujemy wykorzystać miękkie podłoże jeśli nie posiadasz BOSU, dysków sensomotorycznych lub materaca w domu może być to np. kilka złożonych ręczników ułożonych na sobie. Nad kolana załóż taśmę miniband, jej zadaniem jest stymulacja ruchu kolan na zewnątrz. Stań w lekkim rozkroku nieco szerzej niż szerokość bioder. Zejdź do przysiadu do kąta około 900. Wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz 12 razy. Jeśli nie czujesz się pewnie wykonaj ćwiczenie w pobliżu jakiegoś mebla w celu asekuracji.
  6. Stanie na jednej nodze: Jak we wcześniejszym ćwiczeniu będziemy wykorzystywać niestabilne podłoże. Stań na nodze operowanej, drugą nogę zegnij w biodrze i kolanie do 90o. Napnij pośladek, udo oraz brzuch aby się ustabilizować. Wytrzymaj 30s. Do ręki po stronie nogi operowanej możesz wziąć lekki przedmiot np. butelkę wody i wyciskać ją nad głowę utrudni to ćwiczenie. Jeśli czujesz się nie pewnie wykonuj ćwiczenie blisko czegoś co pomoże Ci się asekurować.

Materiał przygotował nasz fizjoterapeuta Maciej Klimpel.

×