Oddech przeponowy vs oddech brzuszny
14 grudnia 2021
Mięśnie głębokie a utrzymanie prawidłowej postawy
14 stycznia 2022
Oddech przeponowy vs oddech brzuszny
14 grudnia 2021
Mięśnie głębokie a utrzymanie prawidłowej postawy
14 stycznia 2022

SYNDROM DE MAIGNE (Zespół przejścia piersiowo-lędźwiowego)

Przejście piersiowo-lędźwiowe znajduje się pomiędzy ostatnim kręgiem piersiowym Th12 a pierwszym kręgiem lędźwiowym L1 kręgosłupa. Przyglądając się biomechanice i budowie odcinka piersiowego i lędźwiowego, przejście Th/L jest narażone na bardzo duże przeciążenia. Jest to miejsce gdzie kifoza przechodzi w lordozę, duża możliwość rotacyjna, zmienia się w dużo mniejszą ze względu na ułożenie powierzchni stawowych. Problemy w tym miejscu mogą powodować szereg dolegliwości bólowych, bardzo często oddalonych od źródła. Czasem zdarza się, że pacjent przychodzi z bólem pleców, pośladka, brzucha i pachwiny. Takie objawy mogłyby sugerować wielopoziomową dyskopatię, jednak mogą też mieć wspólny mianownik jakim jest przejście piersiowo-lędźwiowe. Co łączy przejście Th/L, biodro i pachwinę?

OBJAWY:

-Ból w okolicy przejścia piersiowo-lędźwiowego (zwłaszcza podczas rotacji, po wysiłku)

-Ból w górnej części pośladka-Ból bocznej części uda, promieniujący w stronę stawu kolanowego-Ból w okolicy pachwiny

-Ból w okolicy jamy brzucha i podbrzusza, przypominający ból narządów wewnętrznych, np. nerek, wątroby, narządów płciowych

-Zaburzenia perystaltyki jelit

-Uczucie wzdętego brzucha

-Bóle podbrzusza

-Zaparcia lub rozwolnienia

-Ból przypominający kolkę nerkową

PRZYCZYNY:

-Siedzący tryb życia-

Nieprawidłowa postawa ciała-

Dyskopatia w obrębie przejścia piersiowo-lędźwiowego

-Brak ruchu

-Nieprawidłowa technika wykonywania ćwiczeń, przeciążająca przejście piersiowo-lędźwiowe

-Osłabione mięśnie brzucha

-Zwyrodnienia stawów międzywyrostkowych w obrębie przejścia piersiowo-lędźwiowego

-„Zablokowanie” przejścia piersiowo-lędźwiowego

-Hiperlordoza w odc. Lędźwiowym kręgosłupa-Zaburzenia w obrębie przepony (np. brak oddechu przeponowego)

LECZENIE:

Leczenie fizjoterapeutyczne polega na przeprowadzeniu dokładnego wywiadu oraz badania pacjenta. Następnie wdraża się odpowiednią terapię w zależności od przyczyny pojawienia się dolegliwości bólowych. Terapia polega na pozbyciu się bólu, odzyskaniu prawidłowej ruchomości stawowej i ślizgu tkankowego a w następnej kolejności ergonomię pracy kręgosłupa oraz wzmocnienie mięśni posturalnych celem zapobiegania nawrotom dolegliwości.

Na filmie zaprezentowano przykładową terapię w przypadku zespołu przejścia piersiowo-lędźwiowego składającą się z: rozluźnianie powięzi piersiowo-lędźwiowej, mobilizacja przejścia piersiowo-lędźwiowego, rozluźnianie tkanek okolicy pośladkowej i okolicy pachwinowej, rolowanie na wałku, automobilizacja przejścia piersiowo-lędźwiowego na wałku połączona z oddechem (ułóż wałek tuż pod ostatnimi żebrami, zrób wdech a z wydechem postaraj się opuścić na wałku), automobilizacja poprzez rotację leżąc na boku.

Materiał przygotowała nasza fizjoterapeutka Justyna Górecka

×