Bóle stawów krzyżowo-biodrowych
8 lipca 2021
Uszkodzenia mięśnia obłego mniejszego
8 sierpnia 2021
Bóle stawów krzyżowo-biodrowych
8 lipca 2021
Uszkodzenia mięśnia obłego mniejszego
8 sierpnia 2021

Uszkodzenie mięśnia nadgrzebieniowego

Budowa anatomiczna

Mięsień nadgrzebieniowy jest trójkątną strukturą anatomiczną łączącą łopatkę z kością ramienną. Jego przyczep początkowy obejmuje dół nadgrzebieniowy oraz powięź nadgrzebieniową, następnie włókna biegną do boku, do powierzchni górnej guzka większego kości ramiennej oraz do torebki stawowej.

Funkcja mięśnia nadgrzebieniowego

1.Wraz z innymi mięśniami stożka rotatorów stabilizuje ramię podczas ruchu, napina torebkę stawową oraz działa wspomagająco w odwodzeniu ramienia – najbardziej aktywny w ruchach ponad poziom głowy.

2.Wspólnie z mięśniem podgrzebieniowym i obłym mniejszym mięsień nadgrzebieniowy tworzy połączenie o nazwie stożek rotatorów lub pierścień rotatorów, który posiada kluczowe znaczenie dla stabilizacji i właściwej ruchomości mięśni barku.

Ciekawostka Jedna cecha mięśnia nadgrzebieniowego, wyróżnia go spośród innych mięśni obręczy barkowej – przebieg jego ścięgna. W odróżnieniu od innych mięśni obręczy barkowej przebiega ono pod wyrostkiem barkowym. Takie ułożenie czyni tą strukturę wrażliwą na uszkodzenia, zmiany napięciowe w obrębie barku i przyczynia się do powstawania intensywnych dolegliwości bólowych związanych z ruchem ramienia.

Przyczyny dolegliwości bólowych

Przyczyny dolegliwości mięśnia nadgrzebieniowego bywają bardzo złożone. Ból rzutowany w przypadku przewlekłego, wzmożonego napięcia i obecności aktywnych punktów spustowych może być intensywny i podążać przez całe ramię, łokieć i docierać nawet do nadgarstka. Dolegliwości, które nie zostaną zlikwidowane odpowiednio szybko, mogą prowadzić do stopniowego ograniczania ruchomości, zaprzestania używania ręki, trudności w funkcjonowaniu codziennym i powstawania poważnych powikłań, takich jak: zespół uwięźnięcia czy bark zamrożony.

Do głównych przyczyn należą:

• wady postawy (zgarbiona sylwetka, protrakcja barków i szyi),

• osłabienie mięsni grzbietu i brzucha,

• wykonywanie prac związanych z długotrwałym unoszeniem rąk ponad głowę,

• praca siedząca,

• noszenie ciężkich przedmiotów.

Wzmożone napięcie mięśnia nadgrzebieniowego może być także związane z dysfunkcją narządów wewnętrznych, np. trzustki, wątroby, żołądka czy płuc, których zaburzenia mogą objawiać się bólem rzutowanym – w obrębie jednego lub obu barków.

Objawy uszkodzenia mięśnia nadgrzebieniowego

Charakterystycznymi objawami uszkodzenia mięśnia nadgrzebieniowego są:

• ból ramienia pojawiający się w nocy, szczególnie podczas spania na określonym boku,

• słyszalne i niejednokrotnie wyczuwalne krepitacje i przeskakiwania w stawie,

• znaczne obniżenie siły mięśniowej, • mocno zmniejszony prawidłowy zakres ruchomości,

• tkliwość palpacyjna mięśnia nadgrzebieniowego i okolicznych struktur barku.

Fizjoterapia uszkodzonego mięśnia nadgrzebieniowego

W terapii uszkodzeń mięśnia nadgrzebieniowego stosowane są techniki terapii manualnej, masaż głęboki, suche igłowanie czy kinesiotaping.

Na filmikach przedstawione zostały ćwiczenia wzmacniające z taśmą Thera-Band oraz hantelkiem, rozluźniające z piłeczką oraz autostreeching mięśnia nadgrzebieniowego.

Materiał przygotowała nasza fizjoterapeutka Monika Mosejko Czy ktoś z Was miał już tą nieprzyjemność odczuć co to znaczy tzw bolesny bark?

Aa

×