Zapalenie rozcięgna podeszwowego stopy

Zespół mięśnia pochyłego przedniego
1 maja 2021
Drętwienia rąk w nocy
28 maja 2021
Zespół mięśnia pochyłego przedniego
1 maja 2021
Drętwienia rąk w nocy
28 maja 2021

Zapalenie rozcięgna podeszwowego stopy

Stanowi jedną z najczęstszych przyczyn bólu pięty, mogącą dotknąć niemal każdego. Warto zdać sobie sprawę jak duże obciążenie przyjmują stopy podczas poruszania się. Szacuje sie, że podczas chodzenia na piętę oddziałuje siła odpowiadająca 110% masy ciała. Bieganie może generować nacisk na stopę nawet na poziomie 200% masy ciała. Dlatego też stopy są szczególnie podatne na urazy wywołane przeciążeniem.

Rozcięgno podeszwowe jest mocną, włóknista strukturą, z wyglądu przypominająca taśmę, zlokalizowaną w dolnej części stopy (na podeszwie). Ku tyłowi przyczepia się do przyśrodkowej cześć guza piętowego (w tym miejscu właśnie najczęściej ulega przeciążeniu powodując ból). Ku przodowi rozgałęzia się i biegnie do palców stopy.

Jakie funkcje pełni rozcięgno?

  • utrzymanie wysklepienia stopy ( łuku podłużnego)
  • amortyzacja stopy podczas chodu i biegu

Przyczyny zapalenia rozcięgna:

1. sumujące się przeciążenia spowodowane napięciem rozcięgna lub mięśni łydki

2.długotrwałe stanie

3.nieprawidłowe obuwie

4.otyłość

5.przeciążenia wyższych partii ciała

Na częstsze rozwijanie się zapalenia rozcięgna podeszwowego narażone są również osoby cierpiące na wady budowy stóp, które dodatkowo zwiększają powstające napięcie:

1.płaskostopie podłużne

2.stopa wydrążona

3.nieprawidłowości w ułożeniu tyłostopia

Objawy zapalenia rozcięgna

  • ból okolicy pięty
  • ból przy wstawaniu rano lub pierwszych krokach po długim siedzeniu, który jest podatny na „rozchodzenine”
  • ból pojawiający się pod koniec dnia lub w trakcie oraz po intensywnym wysiłku -opuchlizna w obrębie rozcięgna,
  • ograniczenie ruchomości stawu skokowego

Zapalenie rozcięgna – leczenie

Leczenie polega na odciążeniu bolesnej stopy, zadbaniu o ergonomiczne obuwie, przerwaniu treningów. Ważnym elementem są ćwiczenia rehabilitacyjne mające na celu rozciągnięcie oraz wzmocnieniu rozcięgna i sąsiadujących mięśni, jak również terapia prowadzona przez fizjoterapeutę .

Przykładowe ćwiczenia przedstwione na filmie:

1.rolowanie mięsni taśmy tylnej (tyłu uda, łydki)- umieść dłonie na podłodze na wysokości łopatek, wałek podłuż pod łydkę, bliżej kolana. W razie potrzeby umieść jedna nogę na drugiej, co spowoduje zwiększenie docisku) . To samo wykonaj umieszczając roller pod tylną częścią uda. Rolowanie powtarzaj 8-10 razy – masując tam i z powrotem.

2.rolowanie rozcięgna oraz całego spodu stopy- umieść pod stopą mały wałek lub piłeczkę, przesuwaj wzdłuż podeszwy stopy tam i z powrotem. Możesz wykonać punktowy docisk w miejscu szczególnie problematycznym

3.ćwiczenia mające na celu wzmocnienie mięśni łydki, ścięgna Achillesa: a)usiądź, zahacz taśmę theraband o stopę wyprostowanej nogi trzymając jej końce w rękach. Wykonuj zgięcie podeszwowe stopy oraz powolny powrót do pozycji początkowej. Ćwiczenie powtórz 10-15 razy na każdą nogę b)stań obiema stopami na stepie lub schodku, w taki sposób żeby pięty nie stykały się z podłożem. Wykonaj wspięcie na palce. Stań na jednej nodze. Wykonaj powrót do początkowej pozycji, tak żeby pięta nogi na której stoisz znalazła się poniżej poziomu stepu lub schodka. Ćwiczenie powtórz 8-10 razy na każdą nogę

4.ćwiczenia rozciągające: a) stań przodem do ściany w wykroku. Ustaw nogę zakroczna w zgięciu grzbietowym. Wykonuj pogłębianie zgięcia b)Wykonaj podpór przodem w taki sposób żeby obie dłonie i stopy znajdywały się na podłodze a biodra uniesione były do góry. Wykonuj naprzemiennie zginanie prawej i lewej nogi w stawach kolanowych

Materiał przygotowała nasza fizjoterapeutka Monika Mosejko

×