Naderwanie mięśni kulszowo-goleniowych

Złamanie kości śródstopia
20 marca 2021
Najczęstsze urazy bicepsa
14 kwietnia 2021
Złamanie kości śródstopia
20 marca 2021
Najczęstsze urazy bicepsa
14 kwietnia 2021

W wyniku uprawiania sportu może dochodzić do różnych uszkodzeń mięśni kulszowo- goleniowych: od lekkich naciągnięć, po naderwania czy całkowite zerwania. Często dochodzi do uszkodzeń tych mięśni szczególnie wtedy, gdy niezbędne są nagłe przyśpieszenia np. w piłce nożnej. Zwykle występują u sportowców, którzy muszą wykonywać szybkie biegi czy kopnięcia. Najczęściej uraz dotyczy mięśnia dwugłowego uda, zwykle jest bezkontaktowy i występuje przy nagłym sprincie.

Objawy naderwania mięśni kulszowo-goleniowych

Objawem jest : – nagły ból w momencie urazu – zaburzenie funkcji chodzenia, niemożliwy bieg – osłabienie siły mięśniowej – bolesność palpacyjna – zmiany w obrazowaniu USG i MRI. Jeśli w wyniku badania USG czy MRI lekarz nie stwierdza całkowitego zerwania lub znacznego naderwania mięśnia, należy wprowadzić od pierwszych dni rehabilitację.

  • W ostrym stanie wprowadza się jak najszybciej ruchy w niebolesnym zakresie oraz zabiegi na tkankach miękkich,
  • W dalszych fazach, wykonuje się ćwiczenia rozciągające oraz wzmacniające grupę kulszowo goleniową,
  • Trening wzmacniający opiera się na pracy koncentrycznej i ekscentrycznej mięśni kulszowo goleniowych.
  • Dodatkowo należy wdrożyć wzmocnienie mięśni pośladkowych jako prostowników stawu biodrowego, jak i również przywodziciela wielkiego. Osłabione prostowniki stawu biodrowego będą powodowały przeciążenie grupy kulszowo goleniowej.
  • Bardzo ważnym czynnikiem jest stabilizacja centralna i kontrola ustawienia miednicy. Pogłębione przodo jak i tyłopochylenie miednicy będzie wpływało na efektywność pracy mięśni kulszowo goleniowych.

Opis ćwiczeń:

Materiał video znajdziecie na naszym kanale YouTube.

1. W leżeniu na plecach z kolanami ugiętymi stopami opartymi o podłożę, unosimy jedną nogę w górę i wykonujemy w tej pozycji unoszenie bioder.

2. W leżeniu na plecach podudzia oparte o piłkę, kolana lekko ugięte, unoszenie bioder.

3. W leżeniu na plecach podudzia oparte o piłkę, unoszenie bioder i przyciąganie stopami piłki pod miednicę przez ugięcie kolan.

4. W leżeniu na plecach kolana ugięte stopy oparte o śliską ściereczkę, uniesienie bioder do góry i powolne przesuwanie stóp po ściereczce do wyprostu kolan i położenia bioder na podłożu.

5. W pozycji klęku jedną nogę wysuwamy do przodu wyprostowaną w stawie kolanowym, wykonujemy lekkie zgięcia w stawach biodrowych przy wyprostowanych plecach, pogłębiając rozciągnięcie grupy kulszowo goleniowej.

Materiał przygotował nasz fizjoterapeuta Wiktor Deroń

×