Wady postawy nabyte przez nieprawidłowe siedzenie

Dlaczego warto wykonywać trening oddechowy?
10 maja 2020
Sposoby walki z obrzękami nóg
4 czerwca 2020
Dlaczego warto wykonywać trening oddechowy?
10 maja 2020
Sposoby walki z obrzękami nóg
4 czerwca 2020

?Fizjoterapia w czasach koronawirusa?
Fizjoterapeuci na ODMROŻENIU ?
SEZON 02 ODCINEK 04
(s02;e04)

Wady postawy nabyte przez nieprawidłowe siedzenie…

Nabyte wady postawy – przyczyny

Porównajmy nasz sposób siedzenia i pracy przed pandemią, a siedzenie dziś. Nawet jeśli nasza praca nie była do tej pory w pełni siedząca- biurowa, zawsze i wszędzie było nas pełno- spotkanie za spotkaniem, ruch, ciągle byliśmy w biegu- to mogliśmy nie zauważyć już wtedy narastającego przeciążenia i bólu pleców, maskowanego naszym zmęczeniem i hasłem. Może nawet przeszło ci przez myśl: „a jakoś to będzie”, albo „poboli , poboli i przestanie”. Niestety bagatelizowane do tej pory sygnały zapewne dadzą znać o sobie właśnie teraz. W końcu mniej pracujemy fizycznie, a więcej spędzamy czasu na bezruchu – zastygamy w naszej „wydaje się wygodnej” pozycji.

Badania pokazują, że ponad 80% osób dorosłych narzeka na bóle pleców. Przyczyną jest nie tylko siedzenie przed komputerem, choć w obecnej sytuacji to nasze okno na świat, ale to dotyczy też siedzenia przed TV, tabletem, konsolą gier czy telefonem.
Najgorsze w tym wszystkim jest nie tylko to jak siedzimy, ale i czas jakim w tej właśnie pozycji przebywamy- obciążenie na krążki miedzykręgowe wzrasta dwukrotnie w siedzeniu niż w staniu.

A co za tym idzie?
Brak dbania o naszą postawę może doprowadzić do wielu zmian w ustawieniu naszego kręgosłupa a w tym do:
1. Spłycenia lordozy szyjnej i protrakcyjnego ustawienia głowy (głowa wysunięta do przodu) obciążającego odcinek szyjny w tym skrajnie przejście szyjno-piersiowe.
2. Pogłębienia kifozy odcinka piersiowego.

Wbrew pozorom kręgosłup nie jest prostym kijem. Charakterystycznym wyglądem kręgosłupa jest jego wygięcie do przodu i do tyłu na kształt litery „S”. Wygięcie kręgosłupa do przodu nazywane jest lordozą, natomiast wygięcie do tyłu określane jest mianem kifozy. Są to krzywizny fizjologiczne i naturalne. Wyróżnia się następujące wygięcia kręgosłupa: lordozę szyjną i lędźwiową kifozę piersiową i krzyżową. Zadaniem fizjologicznych wygięć kręgosłupa jest amortyzacja wstrząsów powstających podczas chodzenia, biegania lub skakania. Ponadto obecność krzywizn kręgosłupa zwiększa jego wytrzymałość i elastyczność w poruszaniu się.

Odprostowanie lordozy szyjnej:

Jeśli w porę nie będziemy reagować na pojawiające się bóle szyi to możemy doprowadzić do zniesienia lordozy szyjnej lub jej odprostowania, który oznacza, że nasza szyja zaczyna przypominać prosty kij, czyli spłaszcza się. Ta sytuacja bardzo obciąża krążki międzykręgowe , które mogą uciskać na korzenie nerwów rdzeniowych, a to z kolei może powodować nie tylko ból, ale także zmniejszone napięcie mięśni i ich osłabienie, co przekłada się na trudności z utrzymaniem właściwej postawy ciała.

Wady postawy nabytej – objawy

Objawy jakie mogą towarzyszyć takim przeciążeniom:
– ból w okolicy skroni i oczodołów,
– uczucie drętwienia i mrowienia rąk,
– osłabienie mięśni w dłoniach,
– zawroty głowy, szumy w uszach, piski w uszach,
– zaburzenia snu, czy nawet oczopląs.

Jak temu przeciwdziałać?
Wykonując regularne ćwiczenia i systematycznie, pod kontrolą fizjoterapeuty, ponieważ tylko dzięki temu, że nasze mięśnie będą w ciągłym ruchu to nie doprowadzimy do ich osłabienia. Należy pamiętać również, że kiedy chcemy ćwiczyć szyję to ruszamy również ramionami i całą górną partią pleców. Dzięki temu będziemy lepiej chronieni, gdyż następnym ważnym problemem w postawie siedzącej jest……

Pogłębienie kifozy piersiowej:

Sama kifoza jak było wspominanie wcześniej nie jest niczym niebezpiecznym, ponieważ jest to naturalne wygięcie w odcinku piersiowym. To jej nadmierne wygięcie w łuk, czyli nasz popularny garb czy też garbienie się, może doprowadzić do:
– deformacji sylwetki,
– zmiany w dynamice poruszania się,
– problemów w utrzymaniu właściwej postawy wyprostowanej,
– a w konsekwencji pogłębienia zmian zwyrodnieniowych i stanów zapalnych kręgosłupa.
Należy też pamiętać, że główne miejsca poszkodowane to zmieniona i/lub też zmniejszona ruchomość klatki piersiowej oraz problemy z oddychaniem.

Objawy jakie mogą towarzyszyć w tego typu zaburzeniach:
– ból w klatce piersiowej,
– problem z wyprostowaniem się,
– uczucie zastania mięśni,
– problemy z oddechem i częstsze zadyszki niż zwykle,
– uczucie nagłego bólu pod żebrami- tzw. nerwobóle.

Zapobieganie wadom postawy

Po raz kolejny- ćwiczenia, ćwiczenia, ćwiczenia. Każdy rodzaj pogłębionej formy odcina piersiowego, musi być dobrany indywidualnie. Nie zalecamy kopiowania wszystkich dostępnych ćwiczeń z Internetu, bo nigdy nie mamy gwarancji, czy aby na pewno te konkretne ćwiczenia pomogą właśnie nam i rozwiążą nasz problem. Polecamy również najpierw konsultację z fizjoterapeutą, aby mógł w jak najlepszy sposób dobrać zestaw ćwiczeń do naszych możliwości.

?? Film część pierwsza– opis:
Siad na krześle. Plecy wyprostowane. (10 powtórzeń po 2-3 serie)
Ruch:
1) zgięcie głowy, bez retrakcji (cofnięcia), przyciągamy brodę do mostka, zostawiamy na 2 sek , a potem robimy płynnie wyprosty w odcinku szyjnym również zostawiamy na 2 sek.,
2) skłon boczny, czyli przyciągamy ucho do braku- zostawiamy na 2 sek. I to samo wykonujemy na drugą stronę,
3) skręt głowy, czyli kierujemy brodę w kierunku barku. Wszystkie ćwiczenia robimy w pozycji wyprostowanej 

?Film część druga – opis:
Siad na krześle. Plecy wyprostowane. (10 powtórzeń po 2-3 serie)
Ruch:
1) podciągamy barki do uszu i bardzo wolno staramy się aby opadały na dół.
2) krążeniem barkami do tyłu- dokładnie rysujemy w powietrzu kółka.
3) ćwiczenie pro trakcji barków – czyli zamykamy klatkę piersiową, po czym staramy się ściągnąć łopatki i otworzyć klatkę piersiową. Dla pogłębienia efektu możemy wykorzystać wyprostowane w łokciach ramiona- chowamy zamykamy klatkę piersiową na wydechu, a przy wdechu otwieramy ramiona do odwiedzenie horyzontalnego wraz ze ściągnięciem łopatek.
4) ruchy skośne dla ramion, najpierw zaczynamy od ruchu w górę w stronę własnego nosa- w góre przed siebie- po czym po prostej linii kierujemy barkiem w dół za siebie. Następnie ruch w górę za siebie w stronę ucha i analogicznie w dół tylko tym razem kierujemy ramię przed siebie.

?Informacje przygotowała nasza fizjoterapeutka Maria Stachów

Zapraszamy do zapoznania się z kategoriami: rehabilitacja we Wrocławiu, fizjoterapia.

×