Zespół górnego otworu klatki piersiowej

Ćwiczenia oddechowe dla kobiet po porodzie
4 kwietnia 2020
Ból pięty – zapalenie rozcięgna podeszwowego
21 kwietnia 2020
Ćwiczenia oddechowe dla kobiet po porodzie
4 kwietnia 2020
Ból pięty – zapalenie rozcięgna podeszwowego
21 kwietnia 2020

?Fizjoterapeuci na home office? Fizjoterapia w czasach koronawirusa?
Sezon 01, Odcinek 05
(s:01,e05)

❓Co to jest zespół uciskowy górnego otworu klatki piersiowej i jakie są jego przyczyny?

Zespół uciskowy górnego otworu klatki piersiowej (ang. thoracic outlet syndrome – TOS) to cały zespól objawów na tle neurologicznym i naczyniom występujący w obrębie kończyn górnych spowodowany uciskiem na splot ramienny, tętnicę podobojczykową i pachową oraz żyłę podobojczykową.

Ten ucisk powstaje w miejscu ich przebiegu w otworze piersiowym pomiędzy odcinkiem szyjnym kręgosłupa, a pachą.

Przyczyny zespołu górnego otworu klatki piersiowej:

Mogą to być wady wrodzone-
takie jak np. dodatkowe żebro szyjne, patologie rozwojowe w mięśniach pochyłych, żebro I dwudzielne, jak i wady naszej postawy, powtarzane codziennie w końcu doprowadza do zmian w strukturze naszych mięśni i więzadeł.

A co jeśli to nie jest problem wrodzony?
Jeśli w ciągu całego dnia pracy przy komputerze i graniu na konsoli nie zwracamy uwagi na naszą postawę i ciągle słyszymy że się garbimy może to doprowadzić do coraz to większych problemów w całym układzie mięśni, ścięgien i więzadeł naszej ręki.

?Co jeszcze może spowodować takie problemy?
– wielokrotne powtarzanie błędnego ustawienia w trakcie ćwiczeń na siłowni gdzie używamy za dużej siły na kończyny górne,
– przerost mięśni obręczy barkowej u kulturystów, górników, drwali, gimnastyków,
– urazy, jak złamania obojczyka ( często bagatelizowane w procesie rehabilitacji),
– długotrwały stres, który zwiększa napięcie mięśni obręczy barkowej powodując ucisk na struktury nerwowe i naczyniowe w mięśniach sprawiając, że nasze mięśnie są coraz to mniej wydolne i nie dają sobie rady z utrzymaniem naszej postawy w odpowiednim wyprostowanym położeniu.

?A oto propozycja kilku ćwiczeń, na małej powierzchni mieszkania i bez sprzętu. Proste wykonanie dla każdego.
Ćwiczenia :
1. Poz. wyjściowa: leżenie na brzuchu, ręce ustawiamy przed sobą. Ruch: podnosimy głowę z podłogi jako przedłużenie kręgosłupa, ale nie cofamy brody do retrakcji. Ręka najpierw wykonuje ściągnięcie łopatki, a następnie przenosimy dłoń za siebie tak, aby dotknąć stroną grzbietową własnego pośladka.
2. Poz. wyjściowa: siad na krześle ale bliżej krawędzi. Nie opieramy się o oparcie krzesła. Dłonie oparte o kolanach. Ruch: w pierwszej kolejności zrolowanie ciała do maksimum, a potem pełne wyprostowanie ciała, ściągnięcie łopatek, oparcie dłoni o szyję , łokcie kierujemy i unosimy w górę, następnie płynnie otwieramy łokcie- kierując je na zewnątrz- poszerzając przestrzeń dla klatki piersiowej i wykonując wdech.
3. Poz. wyjściowa: siad na krześle jak w ćwiczeniu wcześniej. Łokcie ugięte, taśma mini band zaczepiona o dłonie i lekko napięta. Utrzymujemy dłonie na szerokość ramion. Ruch: rolujemy ciało na maksimum, a potem ustawiamy w prawidłowej wyprostowanej pozycji, ściągamy łopatki. Dodajemy wyprost barku przez cofnięcie łokcia wbrew oporowi mini-bandu- max 2-3 ruchy następnie dodajemy ruch odwodzenia barku wbrew oporowi mini-bandu max 2-3 ruchy. Cała sekwencja ruchów stanowi jedno powtórzenie.
Powtórzeń 15 na każde ćwiczenia. Max 4-5 serie

Materiał przygotowała nasza fizjoterapeutka Maria Stachów.

Zapraszamy do zapoznania się z kategoriami: rehabilitacja we Wrocławiufizjoterapia.

×