Jak przygotować się do ciąży? Moja historia – Kamila

Jak pozbyć się cellulitu? Co daje masaż bańką chińską?
10 września 2018
Trening medyczny – połączenie rehabilitacji i treningu
24 września 2018
Jak pozbyć się cellulitu? Co daje masaż bańką chińską?
10 września 2018
Trening medyczny – połączenie rehabilitacji i treningu
24 września 2018

Witajcie kochani,

Dzisiejszy post będzie trochę inny niż wszystkie, bo osobisty. Może, ktoś z Was lub Waszych bliskich, kto rozważa powiększenie rodziny skorzysta z moich doświadczeń i przemyśleń.  Byłoby cudownie wiedząc,  że podzielenie się swoją historią ( a osoby, które mnie znają wiedzą , że nie jestem skłonna do opowiadania wszystkim wokół o sobie i prywatnym życiu),  ułatwiło komuś z Was zajście w zdrową ciążę i przejście przez nią w jak najlepszym samopoczuciu tak, jak to ma miejsce w moim przypadku.

Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że każda z nas jest inna i nawet najzdrowsze osoby miewają komplikacje i problemy przed oraz w trakcie ciąży, jednak głęboko wierzę, że zatroszczenie się o podstawowe sprawy jeszcze na etapie planowania potomstwa, może  zredukować do minimum poważne komplikacje oraz stresy, a przy okazji przygotuje nasz organizm na nowe życie. 😉

  1. Sen, dieta, suplementacja, aktywność fizyczna

Osobiście przygotowania do ciąży rozpoczęłam już 6 miesięcy przed staraniami o dziecko. Rozpoczęłam je od poważnego przyjrzenia się swojemu stylowi życia. Tego ile sypiam, jak się odżywiam, czy regularnie. Przez ostatnie 7 lat pracy i budowania firmy pracowaliśmy z mężem po 12 a bywało, że i 14 godzin dziennie. Kochamy swoją pracę, jednak taki styl życia często utrudniał utrzymanie regularności i zdrowych nawyków.  Oboje całe życie związani jesteśmy ze sportem i zafascynowani zdrowym stylem życia, dlatego kiedy wypadaliśmy ze zdrowego rytmu, mocno cierpiało na tym również nasze samopoczucie. Przez ostatni rok, również dzięki zbudowaniu wspaniałego zespołu w pracy, próbowaliśmy uregulować  i posegregować czas przeznaczony na pacjentów i podopiecznych, czas na załatwianie tysiąca spraw związanych z prowadzeniem firmy, ustaliliśmy stałe przerwy na posiłki i nasze indywidualne treningi. Odrzuciliśmy wymówki o braku czasu na gotowanie. Wieczorem przygotowywaliśmy posiłki na cały następny dzień, pakując je w pojemniczki. Staraliśmy się kłaść spać i wstawać o tych samych porach, bez względu na harmonogram dnia następnego… I nagle pomimo wielu obowiązków i codziennego wysiłku zaczęliśmy mieć więcej energii, w sezonie przeziębień żadne z nas nie chorowało, a dodatkowo nasze ciała były silniejsze i wyglądały lepiej. 😉

Musisz wiedzieć, ze nieprawidłowa masa ciała (według indeksu BMI mniej niż 18 lub więcej niż 25) może wpływać na zaburzenia gospodarki hormonalnej i utrudniać zajście w ciążę, lub sprzyjać nieprawidłowej masie urodzeniowej dzidziusia, dlatego o prawidłową dietę i uzyskanie zdrowej masy ciała należy zadbać jeszcze przed ciążą. Osobiście dzięki dobrym nawykom, również zrzuciłam kilka zbędnych kilogramów i jestem przekonana, że dzięki temu przyrost masy w ciąży również przebiegał u mnie prawidłowo. Pamiętaj, że zdrowie to najpiękniejszy prezent jaki możesz podarować swojemu dziecku.

Pół roku wcześniej zaczęliśmy również zwracać większą uwagę na suplementację. Ja zaczęłam przyjmować metylowaną formę kwasu foliowego, którego nasz organizm sam nie jest w stanie sobie wytworzyć, a jest niezbędny, by zabezpieczyć Wasze dziecko przed wadami cewy nerwowej oraz zapewnić mu prawidłowy rozwój. Przyjmuj kwas foliowy przynajmniej 3 miesiące przed planowaną ciążą. Instytut Matki i Dziecka utrzymuje, że rekomendowana dawka to 0,4 miligrama, jednak zdania co do wielkości dawek są podzielone.  Jeśli masz zaufanego lekarza polegaj na jego opinii.

Oprócz kwasu foliowego oboje przyjmowaliśmy witaminę C, Witaminę D, K2MK7, oraz spektrum B. Warto również pomyśleć o selenie i jodzie, które regulują pracę tarczycy.

Aktywność fizyczna… tak wiem, że dla wielu z nas już sama zmiana nawyków żywieniowych i regularne przygotowywanie posiłków jest heroizmem.. a jeśli  do tego nigdy nie kochałaś wysiłku fizycznego, zapewne masz ochotę zakończyć czytanie tego wpisu właśnie teraz i szybko o nim zapomnieć… jednak kochana kobietko- gwarantuję Ci, że to się opłaci. Będziesz mieć więcej energii, unikniesz bólów kręgosłupa i innych stawów, obrzęków, żylaków i nie będziesz poruszać się krokiem Godzilli od momentu, w którym tylko pojawi się większy brzuszek 😛 (a przynajmniej będziesz to wszystko odczuwać znacznie łagodniej).

Przed ciążą warto wzmocnić kręgosłup, popracować nad jego stabilizacją i prawidłową postawą. Warto podnieść wytrzymałość  organizmu i siłę nóg oraz ramion. Pamiętaj, że podczas ciąży również w miarę możliwości powinnaś być aktywna, jednak to teraz jest czas na nadrobienie braków i nadbudowanie siły i kondycji naszego ciała tak, by z łatwością znosiło dodatkowe obciążenie i „niewygody” ciążowe, adoptowało się do zmian, a na finiszu ułatwiło poród. Wykorzystuj różne formy ruchu w zależności od swoich możliwości i preferencji. Zacznij od regularnych spacerów, które postaraj się zamienić w żwawy marsz. Jeśli preferujesz spokojne formy ruchu zapisz się na jogę lub pilates albo zajęcia zdrowe plecy, by je wzmocnić. Pamiętaj jednak, że aby porządnie wzmocnić ciało powinnaś dodać indywidualne ćwiczenia oporowe, celowane w Twoje osłabione partie ciała i rozwijające Cię równomiernie. Jeśli możesz sobie na to pozwolić z całego serca rekomenduję Ci treningi indywidualne z trenerem, a jeśli budżet na to nie pozwala, wykup u zaufanego trenera indywidualny plan ćwiczeń, którego nauczy Cię wykonywać poprawnie i będzie modyfikować co kilka tygodni.

  1. Badania

Jeszcze przed zajściem w ciążę warto wybrać lekarza prowadzącego ciążę. Dobry specjalista, który da Ci poczucie bezpieczeństwa i profesjonalizmu  to podstawa. Dobry lekarz przeprowadzi z Tobą wnikliwy wywiad dotyczący Twojego zdrowia, wykona podstawowe badania oraz dodatkowe jak cytologia czy USG narządów rodnych. Warto również wykonać  USG piersi.

Jeśli nie byłaś szczepiona przeciwko WZW typu B, należy to zrobić najlepiej pół roku przed planowaną ciążą. Warto również sprawdzić czy posiadasz przeciwciała różyczki, toksoplazmozy i cytomegalii.  Jeśli nie byłaś szczepiona przeciwko różyczce i nie chorowałaś w dzieciństwie na tą chorobę, również powinnaś zaszczepić się odpowiednio wcześniej przed ciążą. Przejście, którejkolwiek z wymienionych chorób w czasie ciąży, może skończyć się tragicznie dla rozwoju Twojego maluszka.

Warto zbadać również hormony tarczycy, gdyż ich niedomiar może utrudniać zajście w ciążę a nadmiar spowodować poronienie czy przedwczesny poród. Badajmy również anty TPO oraz anty TG, które dadzą nam informację o stanach zapalnych powstających na tle autoimmunologicznym np. typu Hashimoto.  Im więcej dowiesz się na temat swojego zdrowia przed ciążą, tym więcej i lepiej jesteś w stanie przeciwdziałać późniejszym komplikacjom i uniknąć niepotrzebnego w ciąży stresu.

Oprócz tych wymienionych wcześniej, zrób badania krwi i moczu, by ogólnie zbadać swój stan zdrowia i podciągnąć ewentualne braki. Upewnijcie się również razem z partnerem jakie macie grupy krwi, a w szczególności czy nie macie przeciwnych czynników Rh, co będzie oznaczać tak zwany konflikt serologiczny, groźny dla Twojego dziecka.

Seria wymienionych badań i zaufany lekarz na pewno pomogą dobrze przygotować Twój organizm do ciąży i zabezpieczyć Cię przed niepotrzebnym ryzykiem i stresem.

Mi osobiście takie przygotowanie dało nie tylko dodatkową energię przed jak i w trakcie ciąży, zapewniło brak niedoborów i częstej w ciąży anemii, zapobiegło obrzękom, żylakom, bólom stawów, a kto wie może nawet rozstępom.. 😉 Dało mi też poczucie spokoju, że zrobiłam wszystko, co w mojej mocy, by przygotować siebie i zadbać o prawidłowy rozwój mojego malucha w trakcie ciąży.. Mam nadzieję, że ta energia i kondycja pomogą mi również podczas porodu i pozwolą na zdrowe przyjście na świat mojej córeczki, ale już sama ciąża pokazała mi, że warto było „zainwestować” w zdrowe przygotowania…  takiej „lekkiej” ciąży życzę każdej z Was- cena była warta zapłacenia…

Kamila Kuźniar-Kosowska

mgr fizjoterapii, trener personalny, intruktor fitness, właściciel RehaFit

Zapraszamy do zapoznania się z kategoriami: rehabilitacja we Wrocławiu, fizjoterapia.

×